Sušenie je jedným z najstarších spôsobov konzervovania ovocia a zeleniny. Ak potraviny dobre vysušíme, môžeme ich konzumovať v každom ročnom období.
Čerstvé ovocie a zelenina podliehajú neželaným zmenám, pretože obsahujú veľa vody. Preto pri uskladnení vytvárajú vhodné prostredie pre rast mikroorganizmov. Pri sušení odstraňujeme veľkú časť vody, ktorú obsahuje ovocie a zelenina a preto je rast mikroorganizmov potlačený.
Sušenie je z hľadiska zachovania aromatických a chuťových látok najmenej šetrný postup. Tak, ako pri každom spôsobe konzervovania potravín, aj pri sušení dochádza k určitej strate živín. Preto sa pri sušení hľadajú spôsoby, ktoré najviac zabránia strate týchto látok a taktiež zvýšia ochranu vitamínov v potravine.
Nutričné zmeny, ku ktorým dochádza počas sušenia:
-
Obsah kalórií: nemení sa, ale je sústredený do menšej hmotnosti spôsobenej odstraňovaním vlhkosti;
-
Vitamín A: pri dodržiavaní odporúčaných teplôt je veľmi dobre zachovaný;
-
Vitamín C: predpríprava s použitím kyseliny citrónovej alebo citrónovej šťavy zvyšuje hladinu vitamínu C; v priebehu sušenia vždy prichádza k miernym stratám;
-
Tiamín, riboflavín, niacín: ostávajú takmer nezmenené;
-
Minerály: ostávajú takmer nezmenené;
Sušenie potravín má veľa výhod. Medzi tie najväčšie patria:
- Odstraňovanie vlhkosti robí potraviny objemovo menšie a ľahšie.
- Dehydrované potraviny sú ideálne na turistiku a kempovanie, pretože vážia oveľa menej ako v surovom stave a nevyžadujú si chladenie.
- Ak si sušíme potraviny sami, môžeme si vybrať tie najchutnejšie a najlepšie kombinácie ovocia a zeleniny, ktoré si zakúpime v obchode, alebo si ich odtrhneme priamo z našej záhradky.
- Pri domácom spracovaní si môžeme nasušiť aj také potraviny, ktoré bežne nedostaneme v obchodoch v sušenom stave.
- Balenie, v ktorom sú umiestnené môžeme opakovane otvárať a zatvárať.
- Takýmto spôsobom konzervované potraviny nám vydržia veľmi dlho.
- Sušené potraviny pripravené v domácnosti stoja oveľa menej, ako keď si ich zakúpime v obchode.
Z ovocia na Slovensku sa najčastejšie sušia jablká, hrušky, slivky, hrozienka, marhule, citróny a pomaranče. Zo zeleniny je to cesnak, cibuľa, mrkva, kaleráb, petržlen, paprika a paradajky.