Každý kompót si vyžaduje dôkladnú prípravu ovocia pred samotnou sterilizáciou. Ak sme všetky dôležité podmienky splnili, môžeme sa pustiť do prípravy nálevu, ktorý budeme vlievať do pohárikov s ovocím.
Nálev si treba pripraviť ešte predtým, ako sa uložia plody do pohárikov. Nálev sa vo všeobecnosti pripravuje rozpúšťaním cukru, najlepšie jemného kryštálového, v horúcej vode. K niektorým menej kyslým plodom ovocia pridávame aj 2-3 gramy kyseliny citrónovej na 1 liter nálevu. Tá osviežuje nevýraznú chuť nekyslého ovocia, stabilizuje farbu dužiny a spevňuje štruktúru mäkkých plodov.
Množstvo cukru v náleve závisí od obsahu cukru v ovocných plodoch, od množstva plodov a nálevu, ale samozrejme aj od osobného vkusu. Obsah cukru určuje sladkosť hotového kompótu – tuhej aj kvapalnej časti. Z výživového hľadiska je lepšie aby sa koncentrácia cukru, čo najmenej znížila. Napriek tomu by mali mať kompóty vždy sladkokyslú a nie kyslú chuť. Preto by sa mala pri každom recepte na kompóty udávať aj priemerná koncentrácia cukru. Čiže aké množstvo cukru je potrebné rozpustiť v jednom litri vody a koľko litrov nálevu po rozpustení cukru vznikne.
Vypočítanie množstva nálevu
Je dôležité vyrátať množstvo nálevu, aby sa nám nestalo, že ho bude príliš veľa alebo čo je ešte horšie, že ho bude menej ako by sme potrebovali. Nasledujúci trik vám ukáže ako sa dá množstvo nálevu vopred odhadnúť.
Vezmeme si jeden pohárik, v ktorom sa bude ovocie sterilizovať a pokusne ho naplníme ovocím. Zalejeme ho až po okraj vodou. Zvlášť zistíme hmotnosť ovocia a objem vody v poháriku. Takýmto spôsobom môžeme určiť, koľko plodov sa zmestí do pohárika a aký objem nálevu treba na príslušné množstvo plodov. Potom si už môžeme ľahko vypočítať koľko nálevu budeme potrebovať na príslušné množstvo ovocia na kompót a počet pohárikov, ktoré budeme potrebovať.
Plnenie ovocia do pohárikov
Pretriedené, umyté, upravené a predvarené plody sa naukladajú do obalov tesne, aby sa pohárik čo najviac zaplnil. Malé plody plníme do pohárikov naberačkou, a väčšie plody ručne. Niektoré plody ako napr. čerešne alebo slivky, ktoré majú väčšiu pružnosť môžeme do pohárikov natlačiť. Dôležité je, aby medzi plodmi ostalo čo najmenej voľného miesta. Poháriky plníme tak, aby nálev prekryl všetky plody a medzi hladinou nálevu a okrajom fliaš zostala medzera 1 až 1,5 cm.
Ak po zaliatí ovocia ostávajú v poháriku medzi plodmi vzduchové bubliny, môžeme ich odstrániť pomocou noža alebo obrátenej lyžice. Predmety ponoríme až na miesto bubliny, ktorá vypláva.
Začiatočná teplota kúpeľu, do ktorého dávame poháriky by mala byť približne rovnaká ako teplota obsahu fliaš (nálev s ovocím). Nikdy by nemala byť teplota kúpeľa vyššia ako obsah pohárikov.
Keď sme sa uistili o teplote kúpeľa a teplote nálevu, môžeme začať so samotnou sterilizáciou, pri ktorej je dôležité dodržať presne stanovený postup.
Prosím vás ako sa robí nálev na kompót? Na liter vody koľko cukru?