Najznámejší spôsob konzervácie sliviek je výroba slivkového kompótu, slivkového džemu, sušenie sliviek a mrazenie sliviek. Pri mrazení sliviek sa môžeme rozhodnúť, či ich zamrazíme s pridaním alebo bez pridania cukru.
Na mrazenie sú vhodné úplne vyzreté plody s vysokým obsahom cukru. Pred mrazením musíme slivky dobre vyumývať pod tečúcou vodou a zbaviť ich všetkých nečistôt.
Mrazenie sliviek v cukrovom náleve
Vytriedené slivky pokrájame. Môžeme ich prepoliť alebo rozštvrtiť. Potom plody vykôstkujeme. V 0,6 litroch vody rozpustíme približne 0,45 kg cukru a pridáme 4 polievkové lyžice citrónovej šťavy (3/4 kávovej lyžice kyseliny citrónovej). Rozkrájané slivky zalejeme cukrovým nálevom a naplníme ich do nepriepustných nádob alebo dóz a zamrazíme ich.
Mrazenie sliviek bez cukru
Keďže majú slivky vysoký obsah cukru, môžeme ich dať zamraziť bez pridania akýchkoľvek pomocných látok. Slivky len nakrájame, vykôstkujeme, dáme ich do nádobiek a dáme zamraziť. V nádobách by sme mali nechať aspoň 2cm vzduchovej medzery.
Ak sme dodržiavali všetky postupy, ovocie by nám malo v mrazničke vydržať 2-4 mesiace pri -12°C, 10-12 mesiacov pri -18°C a 15-18 mesiacov pri -24°C.
Mrazené slivky môžeme po rozmrazení použiť na výrobu kompótov alebo ich môžeme použiť ako doplnok k rôznym jedlám, najmä múčnikom.
Gazdiniek
Dobré mi padne si prečítať dobré nápady a vylepšenia,hodiniek ďakujem