Prvé zmienky o pestovaní egrešov pochádzajú z Ruska. Odkiaľ sa rozšírili aj do Európy a Ameriky. Egreše obsahujú veľmi veľa vitamínu C. Aj keď sa egreše často porovnávajú s ríbezľami, hodnoty vitamínu C u egrešov sú oveľa vyššie ako v prípade ríbezlí.
Egreše výborne posilňujú imunitu, takže by sme ich mali jesť najmä v období chrípky, keď slúžia ako prevencia. Preto by sme si ich mali cez leto zamraziť a uchovať na zimné obdobie.
Plody najskôr umyjeme, odstopkujeme a odstránime okvetie. Na mrazenie je najlepšie použiť úplne zrelé plody menšej veľkosti. Najčastejšie sa používajú červené odrody egrešov.
Egreše môžeme mraziť troma spôsobmi – suché mrazenie, mrazenie s prídavkom cukru alebo mrazenie egrešov v cukrovom náleve.
Pri suchom mrazení vytriedené a upravené plody naplníme do nádob a ihneď ich dáme mraziť. Druhý spôsob je, že egreše mrazíme v 50% cukrovom náleve. Nálev si pripravíme tak, že 0,5kg cukru rozpustíme v 0,5 litra vody. Tretí spôsob spočíva v prevrstvení egrešov v kryštálovom cukre. Vrstvenie robíme v pomere 1 diel cukru k 3 dielom egrešov. Po zabalení egreše ihneď mrazíme.
Ak sme dodržiavali všetky postupy, ovocie by nám malo v mrazničke vydržať 2-4 mesiace pri -12°C, 10-12 mesiacov pri -18°C a 15-18 mesiacov pri -24°C.
Egreše po rozmrazení sa bežne používajú do múčnikov, kompótov a do ovocných pohárov.