Mrazené broskyne môžeme po odmrazení pripraviť rôznym spôsobom. Najčastejšie ich používame do koláčov, kokteilov, zmrzlín a ovocných pohárov.
Na mrazenie používame len úplne zrelé, žltkasté a mäsové broskyne. Plody najskôr olúpeme a vykôstkujeme. V drôtenom košíku ich dáme blanšírovať – čiže ich ponoríme asi na 30 sekúnd do vriacej vody. Po vytiahnutí och okamžite dávame schladiť pod studenú vodu. Teraz môžeme s ľahkosťou odstrániť šupku. Olúpané broskyne podľa vkusu a veľkosti pohárika nakrájame. Môžeme ich prekrojiť na polky alebo na menšie časti. Takto upravené plody dávame do studenej vody do ktorej sme pridali niekoľko polievkových lyžíc citrónovej šťavy. Takýmto spôsobom zabránime hnednutiu, čiže si broskyne zachovajú peknú sviežu farbu.
Broskyne môžeme mraziť dvoma spôsobmi – v cukrovom náleve alebo prevrstvené cukrom.
1. spôsob: mrazenie broskýň s prevrstveným cukrom
Najskôr si pripravíme nálev, ktorým budeme broskyne potierať. Do množstva vody, ktorú budeme potrebovať na 1kg plodov, pridáme 2 až 3 polievkové lyžice citrónovej šťavy. Potom broskyne v náleve vlhčíme. Po navlhčení broskyne prevrstvíme asi 0,20kg kryštálového cukru v 0,6 litra vody. Potom broskyne vložíme do nádob a dáme zmraziť.
2. spôsob: mrazenie broskýň v cukrovom náleve
Pri mrazení broskýň v cukrovom náleve si pripravíme nálev tak, že rozpustíme 0,4kg cukru v 0,6 litrov vody a do roztoku pridáme asi 2 až 3 polievkové lyžice citrónovej šťavy. Rozkrájané a olúpané broskyne uložíme tesne do nepriepustných dóz, zalejeme ich pripraveným nálevom a mrazíme.
Ak sme dodržiavali všetky postupy, ovocie by nám malo v mrazničke vydržať 2-4 mesiace pri -12°C, 10-12 mesiacov pri -18°C a 15-18 mesiacov pri -24°C.
Dobrý deň, broskyne sa musia zamraziť s cukrom alebo sladkým nálevom? Bez cukru to nejde?
dakujem za odpoved. Kollárová