Kyslá kapusta je skutočná vitamínová bomba!

ID-100239365Napriek vedeckému úsiliu po pátraní tých najefektívnejších liekoch, ľudia čoraz viac dávajú prednosť tradičnej medicíne v podobe prírodných prostriedkov na zlepšenie zdravia. Už naši predkovia poznali účinky jednotlivých druhov ovocia a zeleniny a kyslá kapusta bola označovaná ako jedna z najzdravších pochutín – je to naozajstná vitamínová bomba.

Historické fakty o kapuste

Prvá zmienka o kapuste na európskom kontinente pochádza už z roku 500 p.n.l. Kelti dali základ jej odbornému názvu „bresic“, čo v preklade znamená variť. V období antiky sa niektoré druhy kapusty stali veľmi dôležitou súčasťou vtedajšej medicíny. Riman Cato starší vyhlásil, že tí, ktorí si na svojej záhradke pestujú kapustu, vytvárajú si na pozemku malú súkromnú lekáreň. Rímsky spisovateľ Lucius Lunius Moderatus Columbela vo svojom diele opisuje až 20 rozličných druhov kapusty. Dnes poznáme viac ako 400 odrôd, ktoré sa od seba líšia pevnosťou, tvarom listov a farbou hlávky.

Zdravotné účinky kapusty

To, že je kapusta vitamínová bomba, potvrdilo niekoľko výskumov. V kapuste sa nachádza provitamín A, čiže betakarotén a veľké množstvo vitamínu C. Nižšie hodnoty majú vitamíny B, K a E. V kapuste sa nachádza množstvo rastlinnej vlákniny a fytochemikálií. Významné zastúpenie majú aj minerály draslík, fosfor, horčík, železo, no najmä vápnik, ktorý je ľahko stráviteľný a telo vie aj rýchlo a účinne absorbovať. Kapusta má nasledujúce zdravotné účinky:

  • Znižuje riziko vysokého krvného tlaku.
  • Regeneruje poškodené steny ciev.
  • Pomer sodíka, draslíka a antioxidantov napomáha pri kardiovaskulárnych problémoch.
  • Celulóza v kapuste pomáha pri črevných problémoch napr. chronickej hnačke.
  • Pomáha pri ťažkostiach s črevnou flórov pomocou sírnych látok, ktoré pôsobia ako antibiotikum.
  • Vápnik v kapuste je účinný pri osteoporóze a odvápňovaniu.
  • Na bolesti, zápaly alebo ťažobu na žalúdku pomôže zopár lyžíc kapustovej šťavy.
  • Dokázalo sa, že látky v kapuste bránia vzniku rakovinových buniek alebo dokonca zastaviť ich rast.

Kvasenie kapusty

Proces kvasenia kapusty sa považuje za veľmi významný prelom v spôsobe konzervovania tejto zeleniny. Bola to revolúcia spracovania kapusty, ktorá začala v Číne. Neskôr sa tento proces začal využívať aj na území Slovanov. Na našom území bola kapusta odpradávna veľmi obľúbenou pochutinou a súčasťou takmer každej domácnosti. Celý postup a recept ako si môžete spraviť kvasenú kapustu sa dočítate v tomto článku.

Spôsoby prípravy

Kapusta sa dá okrem kvasenia zakonzervovať aj sušením alebo nakladaním v kyslom náleve. Keď si chceme pripraviť jedlá s kapustou, nemusíme sa báť experimentovania. Kapusta chutí skvelo, ak k nej primiešame napríklad jablká, hrozno, čučoriedky, figy, ďatle alebo aj ananás. Skvelú chuť jej dodá aj pór, mrkva alebo cibuľa.  

 

.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *