Na prípravu kvasených uhoriek používame väčšie uhorky s dĺžkou 10 až 15 cm. Uhorky poriadne poumývame a umiestnime ich do 5 litrových fliaš. Môžeme použiť aj drevené alebo kamenné nádoby.
Do 5 litrového pohára môžeme pridať aj 5 súkvetí kôpru, 2 a pol kávovej lyžičky horčicového semena, jednu kávovú lyžičku voňavého a čierneho korenia. Uložené uhorky zalievame slaným nálevom. Pripravíme ho zo 60 – 70 gramov soli na jeden liter vody. Povrch uhoriek zaťažíme, aby boli stále ponorené v náleve. Takto sa vytvoria priaznivé podmienky pre rast baktérií na mliečne kvasenie. Tieto baktérie pri najvhodnejšej teplote 25 – 30 °C prekvasia uhorky za 2 – 3 týždne. Mliečne kvasené uhorky môžeme konzumovať bez ďalšej prípravy.
Ak chceme vykvasené uhorky udržať dlhšie, musia byť uložené v tmavej a chladnej miestnosti. Musíme ich ošetrovať, aby sa na povrchu nevytvorila pleseň. Zabránime tomu tak, že ich poháriky dopĺňame nálevom z 1 litra vody, 1 deci octu a 20 gramov soli.
Vykvasené uhorky môžeme preložiť aj do menších fliaš (1 – 2 litrových) a zaliať octovým nálevom, ktorý pripravíme z 1 litra vody a 2 deci octu. Tieto poháriky uzatvoríme a uložíme ich do chladnej a tmavej miestnosti.