Najskôr bobule egrešov odstopkujeme a odvážime ich. Vyčleníme si polovicu bobúľ, pridáme k nim vodu (asi 1dcl) a varíme pokiaľ nezmäknú. Potom ich na lisovacom nadstavci mlynčeka prelisujeme a získaný pretlak opatrne privedieme do varu.
Pridáme zvyšok bobúľ a zmes ďalej varíme. Varíme pokiaľ celé bobule nezmäknú a džem nie je zahustený. Pri zahusťovaní by sme ich mali častejšie miešať. Bez prerušenia varu prisypeme cukor. Egreše podobne ako ríbezle obsahujú veľké množstvá pektínových látok, takže ich nemusíme pridávať. Vyberieme si, aký hustý by mal byť džem:
Viac zahustený
(Obsah cukru asi 60%) Dávku džemu varíme maximálne z 1,5 kg ovocia. Z 1 kg ovocia odparíme asi 0,45 litra vody (okrem prídavku na začiatku varenia) a pridávame 0,8 kg cukru.
Menej zahustený
(Obsah cukru asi 60%) Z 1 kg ovocia odparíme asi 0,3 litre vody (okrem prídavku na začiatku varenia) a pridáme 1 kg cukru.
Po pridaní cukru džem privedieme k silnému varu. Asi po 3 minútach silného varu skúšame testom rôsolotvornú schopnosť.
Dôkladne umyté poháriky vyhrejeme a plníme horúcim džemom. Poháriky plníme asi pol centimetra pod okraj. Uzavrieme ich viečkami a opatrne ponoríme do teplej vody. Sterilizujeme ich 5 minút pri teplote asi 95°C. Poháriky na konci ochladíme studenou vodou.
-
Zelená farba egrešového džemu vyzerá veľmi dobre v kontraste s inými džemami. Stupeň tejto zelenej farby džemu závisí od zrelosti ovocia a ďalej od varu s cukrom. Dlhším varom sa získa červenší odtieň.
-
Egrešový džem môžeme aromatizovať aj pridaním 15 až 20 okvetí bazy čiernej (na 2 kg ovocia), ktoré vložíme do látkového vrecka a varíme v džeme asi 5 minút pred pridaním cukru.
Džemy sa dajú konzervovať aj iným spôsobom. Viac si môžete prečítať v článku konzervovanie džemov.
I see you don’t monetize konzervovanie.sk, don’t waste your traffic,
you can earn additional cash every month with new
monetization method. This is the best adsense alternative for any type of website (they approve all websites), for more details simply search in gooogle: murgrabia’s tools