Nie je úžasné vojsť v zime do špajze a vytiahnuť pohár plný čerstvý produktov z vašej záhradky? Stačí si v teplejších mesiacoch pripraviť zásoby.
Zaváranie sa znovu vracia na scénu. Dopyt po domácich zaváraninách na Slovensku z roka na rok rastie. Málokto však vie, čo sa presne skrýva za pojmom zaváranie.
Zaváranie je spôsob tepelnej konzervácie potravín, pri ktorej sa pokrm v pohári tesne uzavrie viečkom a ohrieva sa na teplotu 100°C alebo vyššiu. Vtedy hovoríme o tzv. sterilizácii pokrmu. Ak pokrm ohrievame na teplotu nižšiu ako 100°C dochádza k tzv. pasterizácii. Cieľom je zničenie všetkých mikroorganizmov, ktoré môžu spôsobiť kazenie potravín.
Ohrievaním uzatvorených pohárov vo vode alebo v pare dochádza k uvareniu a pasterizácii pokrmu. Z nádoby je vytlačený vzduch, ktorý sa vplyvom vysokej teploty rozťahuje. Po určitom čase sa nechá pohár vychladiť. Chladením dochádza k zmršteniu vzduchu vo vnútri pohára. Pretože je pohár uzavretý viečkom, zníži sa v ňom tlak. Viečko je pôsobením vonkajšieho atmosférického tlaku pevne pripevnené k poháru. Takýmto spôsobom sa dosahuje vzduchotesnosť a pasterizácia pokrmu. Správna zaváracia technika tak zabíja nežiaduce mikroorganizmy. Pokrm si zachová čerstvosť dlhé obdobie a je chránený pred kontamináciou mikroorganizmami z vonkajšieho prostredia.
Je veľmi dôležité, aby sme pri zaváraní dodržiavali všetky bezpečnostné opatrenia, pretože inak hrozí premnoženie mikroorganizmu Clostridium botulinum, ktorý vylučuje veľmi nebezpečné toxíny.