Veľa ľudí si nevie dať rady ako správne sušiť cibuľu. Nasledujúci postup vám ukáže, na čo by ste si mali dávať pozor.
Spoľahlivým znakom dozrievania cibule je zasychanie vňate. Listy postupne žltnú a ovísajú. Keď je polovica vňate zľahnutá a rastliny majú zatiahnutý kŕčik, treba ich pozberať. Skorší zber znižuje úrodu a zhoršuje skladovateľnosť a pri oneskorenom zbere sa zvyšuje riziko výskytu chorôb.
Keďže je cibuľa pri zlých podmienkach na skladovanie náchylná na klíčenie, musíme byť pri sušení veľmi opatrný. Preto ju treba dôkladne vytriediť. Treba sa zamerať na to, aby sme vyčlenili všetky cibule, ktoré sú mäkké, alebo ak sa na akejkoľvek cibuli objavili kvitnúce výhonky. Ak nám ostalo veľa cibuliek, ktoré sme vytriedili, môžeme ich spracovať týmto receptom.
Ďalším krokom je zabezpečiť, že sa cibuľa dôkladne vysuší, kým sa dá skladovať. Dôležité je, aby sme si vybrali teplý a suchý deň. Najprv ju musíme zbaviť všetkého blata, skrátiť vňať a korienky a zbavíme sa jednej vrstvy. Potom ju rozložíme na záhradke alebo položíme na sitko a sušíme na slnku. Musíme si byť istý, že nebude pršať. V dobrom počasí by malo sušenie trvať niekoľko dní.
Na skladovanie môžeme použiť metódu starých pančúch. Odrežeme pančuchy tak, že nám vzniknú dve skladovacie miesta. Vezmeme si jednu „nohu“ pančúch a hodíme tam jednu cibuľu. Potom spravíme uzol alebo zaviažeme elastický pásik tak, aby boli cibule oddelené. Hodíme druhú cibuľu, spravíme uzol. Takto pokračujeme, až sa nám elastická pančucha nenaplní. Tento proces zopakujeme aj s druhou pančuchou. Cibuľa by mala byť zavesená na chladnom a suchom mieste. Keď budete chcieť neskôr cibuľu použiť, stačí ju len jednoducho od zvyšku cibúľ odstrihnúť.