Nakladanie potravín je celosvetové kulinárske umenie. Ak by ste mali ísť na medzinárodné turné v ochutnávaní jedál, zistíte, že nakladané potraviny sú skoro všade. Môžete si pochutnať na nakladaných uhorkách v New Yorku, chutney v Indii, kimchi v Kórei, solené kačacie vajcia v Číne, nakladanom sleďovi v Škandinávii, hovädzom mäso v Írsku, nakladaných bravčových nohách na juhu USA atď.
Čo robí nakladanie takým výnimočným? Vo všeobecnosti ide o to, že sa potraviny namáčajú do roztoku, ktorý pomáha zabrániť ich znehodnoteniu.
Existujú dve základné kategórie nakladania. Prvý typ zahŕňa nakladanie potravín do octu, v ktorom baktérie nemôžu prežiť. Väčšina nakladaných kyslých uhoriek, ktoré sú dostupné v supermarketoch sú v octovom náleve. Druhou skupinou sú potraviny nakladané v soľnom náleve, kde sa rozmnožujú tzv. “dobré” baktérie. Tie zabraňujú tvorbe “zlých” baktérií, ktoré spôsobujú kazenie potravín.
Výhodou nakladania nie je len samotná konzervácia potravín. Kvôli množstvu rôznych zaujímavých spôsobov, nakladanie mení chuť potravín a vytvára nekonečné kombinácie chutí. Nie je žiadnym prekvapením, že rozličné kultúry na celom svete majú obrovský sortiment nakladaných potravín. Odborníci dokonca hovoria, že vývoj nakladaných potravín v rôznych kultúrach prispel k jedinečnej kultúrnej potravinovej rozdielnosti ako je napríklad pikantná kyslá chuť v juhovýchodnej Ázii alebo kyslé chute vo východnej Európe.