Na sušenie mrkvy je najvhodnejšia pekne vyfarbená mrkva s menšou a jasnou strednou časťou. Táto časť obsahuje veľa provitamínu A.
Mrkvu dobre očistíme, odrežeme spodnú a hornú časť a bočné korienky. Môžeme ju aj olúpať. Lúpanie odporúčame, pretože šupka má niekedy horkú chuť. Ak jete surovú mrkvu a nevadí vám chuť šupky, potom by vám nemala vadiť ani pri usušenej mrkve. Mrkvu narežeme na tenké plátky do 1 cm. Ak by bola mrkva príliš tenká mohla by sa prepadnúť cez vetracie otvory u niektorých druhov zásobníkov sušičiek. Ak sú plátky príliš hrubé, doba sušenie bude dlhšia, takže minieme viacej energie a stratíme nutričné hodnoty.
Mrkvu blanšírujeme 2 minúty v pare alebo vriacej vode. Mrkva si tak zachová peknú sviežu oranžovú farbu. Mrkva po blanšírovaní bude vysušená skôr ako mrkva, ktorá sa neblanšírovala. Po blanšírovaní vložíme ihneď mrkvu do ľadovej vody. Vychladenú mrkvu vkladáme do zásobníkov sušičky tak, aby sa kúsky nedotýkali. Mrkvu sušíme pri teplote 52 – 57 °C. Usušená mrkva môže byť buď kožovitá alebo chrumkavá. Sušenie bude trvať 6 – 10 hodín. Čas závisí od vlhkosti vzduchu a veľkosť plátkov. Keď je mrkva dôkladne vysušená, vyberieme ju zo sušičky a necháme ju úplne vychladnúť pri izbovej teplote. Až potom ju dávame do skladovacích nádob. Mrkvu skladujeme v suchej a tmavej miestnosti. Ak by sme ju skladovali na slnku, stratila by farbu a vitamíny.
Pred použitím do polievok alebo omáčok, cez sušenú mrkvu najskôr prelejem vriacu vodu a omočíme ju na 15 minút vo vlažnej vode. Ak by sme to nespravili mrkva by bola na konzumáciu veľmi tuhá.
Keď chceme mrkvu sušiť v rúre, v príprave postupujeme rovnako. Veľa rúr sa nedá nadstaviť na menej ako 65°C, preto musíme nechať pootvorené dvierka. Tento spôsob sušenia v rúre je veľmi energeticky náročný, preto doporučujeme používať sušičky na ovocie a zeleninu.